Opening IHLIA-expositie 'Nos tei'
Omschrijving:
Nos tei (Papiamentu/o voor ‘We zijn er’ of ‘We bestaan’) is een reactie en aanvulling op de With Pride-expositie, die te zien was in Amsterdam in 2018. Daarin toonde IHLIA verschillende thema’s uit veertig jaar lhbt-activisme en -archivering in Nederland. De expositie kreeg naast lof kritiek, omdat zwarte lhbt’ers niet of nauwelijks aan bod kwamen.
Nos tei laat twee biculturele homobewegingen uit de jaren tachtig en negentig zien: Suho en Strange fruit. De expositie gaat in op verschillende opvattingen over gender en seksualiteit. Ook wordt het kruispuntdenken van de voornamelijk zwarte vrouwenbeweging van toen uitgelicht, lang voor de hedendaagse aandacht voor intersectionaliteit. Kunst en cultuur geven tot slot een meer gelaagde en veelzijdige kijk op de multiculturele samenleving.
De tentoonstelling laat zien dat lhbt’ers uit Suriname en de voormalige Nederlandse Antillen er waren en zijn, en dat zij deel uitmaken van Nederland. De vijf thema’s laten de rijke nalatenschap zien van deze groepen en individuen. Het is een aanzet tot een meer inclusieve beschrijving van de lhbt-geschiedenis.
Programma
- Welkomstwoord Remco van Dam
- Openingsspeech Naomie Pieter en Julian Isenia
- Speech Tieneke Sumter
- Speech Andree Reeder
- Borrel
Kun je niet bij de opening aanwezig zijn? Nos tei is vanaf 12 juli t/m 4 september iedere dag gratis bij IHLIA te bezoeken.
Log in om reacties te lezen en zelf te reageren.
Recent nieuws:
OGENE on tour
Geïnspireerd door de Griekse mythe waarop Garden of Hera is gebaseerd, combineert OGENE muziek, dans en hun kenmerkende meerstemmige zang tot een betoverende live-ervaring.
Lees verder
Petra, liefde en Lesbos
Hoe kwam Petra als 17-jarige Amsterdamse in Griekenland terecht? Hoe kijkt ze terug op het programma B&B vol liefde? En hoe zit het nou precies met haar liefdesleven? We spraken haar!
Lees verder
Mentale gezondheid LHB+
Lesbische, homoseksuele en bi+ volwassenen hadden in 2023 en 2024 een slechtere mentale gezondheid dan heteroseksuele volwassenen, vooral bi+ mensen zijn kwetsbaar.
Lees verder
Meer nieuws & achtergronden