Mosse lezing

Algemene informatie:

Geplaatst door:
Datum: 17 juni 2015
Tijd: 17.30 - 19.00 uur
Type: Overige

Locatie:

Naam: Universiteitsbibliotheek (Potgieterzaal)
Straat: Singel 425
Plaats: Amsterdam

Omschrijving:



Voor dichter, essayist en vertaler C.O. Jellema (1936-2003) was de acceptatie van zijn homoseksualiteit een grote worsteling. Hij leed onder zijn anders-zijn, het vergrootte zijn eenzaamheid en bracht vele onzekerheden en angsten met zich mee. In zijn gedichten en essays zijn de sporen daarvan niet of nauwelijks terug te vinden, maar in zijn dagboek en brieven schrijft hij er uitvoerig en openhartig over.
Homoseksualiteit maakte in de tweede helft van de 20e eeuw een belangrijke ontwikkeling door van taboe naar maatschappelijke acceptatie en Jellema stond midden in deze ontwikkeling.

 

In deze lezing van Gerben Wynia wordt Jellema's plaats binnen deze ontwikkeling geschetst. Hierbij komen onder meer de volgende vragen aan de orde: Hoe verliep Jellema's aanvaarding van zijn homoseksualiteit? Welke rol speelden hierbij geloof (Jellema was domineeszoon), opvoeding en milieu? Hoe groot was de invloed van zijn jeugdmythe: de ontmoeting op zesjarige leeftijd met een Duitse soldaat; welke betekenis had deze ontmoeting – een vroege inwijding in de homo-erotiek? In hoeverre is zijn poëzie homo-erotisch te noemen? Welke oriëntatiepunten bood hem de literatuur (bijvoorbeeld Jaap Harten en Maarten 't Hart)? Bovendien zullen een paar ongepubliceerde, onverhuld homo-erotische gedichten worden besproken. De toegang tot deze lezing is gratis. 
 
Gerben Wynia (1958) is literair erfgenaam van C.O. Jellema. Hij publiceerde diverse artikelen over Jellema en bezorgde een aantal uitgaven van zijn werk, waaronder het tweedelige Verzameld werk (2005) en Een web van dromen (2009), een keuze uit de dagboeken. Momenteel werkt hij aan een biografie van Jellema. 


Reacties

Log in om reacties te lezen en zelf te reageren.



Recent nieuws:

Sport voor iedereen?

In een tijd waarin de sportwereld steeds vaker het toneel is van felle debatten over identiteit en uitsluiting, organiseert Pride and Sports op 18 juli het mini-congres 'Sport of Strijd'.

Lees verder

Tattoo Club Amsterdam

'Veilig, inclusief en warm.' - Hoe kwamen Max en Puk op het idee om een queer tattoo studio te openen? Wat maakt hun studio anders dan een reguliere studio? Ik ging bij ze op bezoek.

Lees verder

Twee mama's en het zaadje

Wij zijn natuurlijk al best lang een 'roze' gezin, maar nog altijd zijn de opmerkingen soms vermakelijk. Onze dochter weet het in ieder geval al goed uit te leggen aan de hele kring.

Lees verder
Meer nieuws & achtergronden