Ryanne doorbreekt intersekse-taboe

"Tegenwoordig zien we het steeds vaker: transgenders, mannelijke vrouwen, vrouwelijke mannen, androgyne fotomodellen... noem maar op. Ryanne is geïnteresseerd in mannen, vrouwen, alles wat daar tussenin zit en alles wat daar buiten valt. Daarom dompelt ze zichzelf onder in de wereld van 'gender'."

Ryanne van Dorst (ook wel bekend als Elle Bandita) ging dinsdagavond in het nieuwe nieuwe BNN-programma 'Geslacht' op zoek naar de grenzen tussen mannen en vrouwen. In de eerste uitzending bekende ze dat ze interseksueel is. Ze is geboren als hermafrodiet, met mannelijke en vrouwelijke geslachtskenmerken. "Op doktersadvies is besloten een meisje van haar 'te maken', met operaties en hormonen", vertelde ze in het programma.

"Het is voor het eerst dat een bekende Nederlander zich openlijk uitspreekt over interseksualiteit. In januari deed het Belgische topmodel Hanne Gaby Odiele (29) hetzelfde, dat trok wereldwijde aandacht. Uit onderzoek blijkt dat veel interseksuelen het moeilijk vinden hiervoor uit te komen. Sommigen schamen zich, anderen zijn bang voor stigmatisering.  

In het tv-programma vertelt Van Dorst (32) er weinig over, 'want deze serie gaat niet over mij'. In de voorpubliciteit is het zelfs geheim gehouden. 'Ik wilde mijn eigen verhaal niet gebruiken om kijkers te trekken', zegt ze desgevraagd. 'Het is uiteindelijk wel de reden waarom ik dit programma heb gemaakt voor BNN. Voor mij is dit normaal, maar voor veel mensen is dit taboe. Dat wil ik doorbreken," lezen we in de Volkskrant.

'Ik ben wat ze een 'echte hermafrodiet' noemen', legt ze uit. 'Als baby had ik vergroeide eierstokken en testikels. Chromosomaal, inwendig en uitwendig ben ik dubbelslachtig geboren. Alle mannelijke stukjes vlees zijn weggeknipt toen ik een baby was. Daarna moest ik me gedragen als een meisje. Dat was de tijdgeest, ik neem niemand iets kwalijk.'

'Ik trek me niks meer aan van verwachtingen van anderen. De ene keer doe ik iets dat wordt geassocieerd met vrouwen, de andere keer iets wat ze mannelijk noemen. Soms voel ik me geen man en geen vrouw, soms allebei tegelijk. Ik sta erboven. (…) Ik vind intersekse een pleuristerm. Hermafrodiet is een veel mooier woord.'"

Komend weekend staat er een interview met Ryanne in Volkskrant Magazine.

Geslacht! zie je vanaf dinsdag 7 februari om 22.00 uur wekelijks op NPO 3.

Bron: Volkskrant, RTL, BNN. foto: ANP.

Reacties

Log in om reacties te lezen en zelf te reageren.



Recent nieuws:

Lhbtiqa+ monitor 2026

Hoewel het welzijn en de acceptatie van homoseksuele en lesbische personen positief blijft, is de leefsituatie van en opvattingen over met name non-binaire, transgender en intersekse personen zorgelijk.

Lees verder

Coming In Week Arnhem

Op het programma staan onder meer een Pride Walk, optredens, films, workshops, theater en een viering van tachtig jaar COC Nederland. De week begint met de opening van het Roze Jaar.

Lees verder

De Verblijfsvergunning

Wat doet jarenlang wachten op een verblijfsvergunning met een mens? Serj en Stas vluchten uit Rusland, waar ze als homoseksueel stel niet veilig zijn en de oorlog willen ontlopen.

Lees verder
Meer nieuws & achtergronden