In een afgeladen AFAS Theater in Leusden zijn gisteravond in 11 categorieën Edisons uitgereikt tijdens de AFAS Edisons Pop 2026. De bronzen beeldjes werden overhandigd door diverse artiesten en andere mediapersoonlijkheden. Zo ontving Frenna zijn Edison in de categorie Song uit handen van Youp van 't Hek voor zijn nummer 'ZAAZAA' en verraste Koen van Heest (Bankzitters) zijn vriendin Roxy Dekker met een Edison in de categorie Pop voor haar album Mama I Made It. Oeuvreprijswinnaar, DI-RECT, ontving de Edison uit handen van Dick Westland, oprichter en in de beginjaren manager van DI-RECT en bovendien vader van drummer Jamie Westland.
Foto: Ben Houdijk / Edison
Froukje & S10 winnen in de categorie Alternative met Frok en Stien

Froukje en S10 vormen samen één van de meest aanstekelijke en krachtige samenwerkingen binnen de Nederlandse popmuziek van dit moment. Hun vriendschap en enthousiasme zijn voelbaar in alles wat ze maken, waarbij hun samenwerking iets losmaakt dat verder gaat dan hun individuele werk. Frok en Stien is een EP die uitgroeide tot een hoogtepunt in de Nederlandse popmuziek.
De jury prijst het uitzonderlijk hoge productieniveau, tot stand gekomen met top producers als Antoon. De producties zijn eigentijds, catchy en toegankelijk, en weten tegelijkertijd een opvallend jonge en nieuwe groep luisteraars te bereiken. Die impact vertaalt zich ook live: de uitverkochte shows in de Ziggo Dome inspireren niet alleen fans, maar ook collega's uit het vak.
Bovenal waardeert de jury de manier waarop Froukje & S10 zich kwetsbaar opstellen, dat verder gaat dan alleen hun songteksten. Ook in online uitingen, op het podium en in de manier waarop ze communiceren met hun fans is de connectie aanwezig. Die openheid gaat hand in hand met plezier, zelfspot en een muzikaal topniveau, waardoor Frok en Stien indruk maakt als een overtuigend en verbindend popproject.
Vorig jaar won Froukje de Edison Pop in de categorie Album voor Noodzakelijk verdriet.
De Edison
De Edison bestaat 66 jaar en is daarmee veruit de oudste muziekprijs in Nederland. De prestigieuze felbegeerde prijs wordt toegekend door een vakjury aan muziekproducties van uitzonderlijke kwaliteit en impact. De onderscheiding is te vergelijken met de Amerikaanse Grammy en Britse Brit Award. De Edison bestaat uit een bronzen beeldje vervaardigd door beeldhouwer Pieter d'Hont.
De vakjury
Naast meestemmend voorzitter Daniël Dekker (Head of Radio Omroep Max) bestaat de vakjury uit Eric van Holland (Senior Editor Spotify Benelux), Vera Siemons (3FM DJ), Zoë Goudswaard (Muzieksamensteller Qmusic), Randall Spann (Music Director FunX), Dave Minneboo (Creative Director Talpa Radio) en Thijs van der Krogt (Programmeur TivoliVredenburg). De jury heeft producties beoordeeld die zijn verschenen tussen november 2024 t/m december 2025. Er zijn 11 categorieën Edison Pop. Sinds 2010 zijn alle muziekproducties van Nederlandse bodem.
*
Blijf op de hoogte: